YETİM KARDEŞ PROJESİ

  • Faaliyet Adı:

    YETİM KARDEŞ PROJESİ

  • Paylaş:

Açıklama

   

İYİLİK YARIŞINDA TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ...

Milli Eğitim Müdürlüğü 22.09.2016 tarih  , 88363018-821-E.10039776 sayılı Her sınıfın Yetim Kardeşi Var konulu yazı gereğince ,İHH İnsani Yardım Vakfı, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı Ve Eğitim-Bir-Sen Sendikası ile işbirliği halinde 2013 yılından beri Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var İyilikte Yarışan Sınıflar projesini sürdürüyor. Dünyanın dört bir yanındaki yetimlere ulaşan bu iyilik yarışına bizlerde 2014 yılında 10 yetim kardeş edinerek  dahil olduk.  İyilikte Yarışan Sınıflar projesine destek çalışmalarımıza  2017- 2018 öğretim yılına yetim kardeş sahibi okullar arasında 60 yetim kardeşle  İstanbul 2.si olarak  başladık ve devam ettik. 2018 Mart  ayı itibariyle yetim kardeş sayımızı 100 e çıkarmayı başardık ve  İyilik yarışında sadece İstanbul'da değil projeye destek veren okullar arasında Türkiye'de   ilk sıraya yerleştik. Destek çalışmalarımıza 2018-2019 öğretim yılında 107 yetim kardeşimizle başladık ve   özellikle 4,5,6,7,8. sınıflarımızın iyilik günü çalışmalarıyla 130 yetim kardeşe ulaştık. Halen 130 yetim kardeşimizi desteklemeye devam ediyoruz. 

Projeyi destekleyen okullar arasında iyilik yarışını birinci olarak sürdüren okulumuzun , projenin sürdürüldüğü 52 ülkeden 35 inde yetim kardeşi bulunuyor. Yetim kardeşlerimizin bulunduğu ülkeler ;Türkiye, Filistin, Suriye, Etiyopya, Yemen, Bosna Hersek, Kırgızistan, Pakistan, Afganistan, Moritanya, Gana, İran, Kenya, Somali, Zimbabve , Tanzanya-Zanzibar , Mısır , Irak , İran , Benin , Eritre , Arakan , Srilanka , Çeçenistan , Kenya, Lübnan, Hindistan, Bangladeş, Uganda, Tunus, Sudan, Sırbirtan, Keşmir, Nijer, Arnavutluk .

İyilik yarışında bize destek veren öğrenci ,öğretmen ve velilerimize teşekkür ediyoruz. Okulumuzun bu projeye dahil olmasının  sebebi yarınlara merhamet duygusu olan , iyilik yapmayı bilen, hayırsever , duyarlı bir nesil taşımaktır.

Okulumuzda pandemi öncesinde yapılan ve  uzaktan eğitim sürecinde de kısmen devam eden ve de  İyilikte Yarışan Sınıflar projesi yetim fonumuzu  destek çalışmalarımız  şu şekilde:

1. Çalışmamız

*Yetim kardeşimiz için yaptığımız ilki ve süreklilik arz eden çalışmamız   sınıf öğretmenimizin sınıfı için oluşturduğu Yetim Kardeş  İyilik Kumbarası . Proje kapsamında her ay , bir yetimin gıda-kırtasiye-kıyafet gibi ihtiyaçlarının karşılanması için  İHH Yetim Hesabına Ocak 2019 itibariyle 125 TL yatırılması gerekiyor. Bunun için öğrencilerimiz her hafta  Cuma günü sınıflarındaki mevcut kumbaraya -Yetim Kardeşimi Seviyorum , Onu  Sevindiriyorum. Bugün iyilik ve sadaka günüm- diyerek  en az 2 TL  atıyorlar. Bir ay sonunda sınıf kumbarasında  125TL oluşması gerekmektedir. Böylelikle sınıfımız kendi yetimimin aylık ödemesini toplamış oluyor. Bu çalışmamız tüm sınıflarımız  düzeyinde çok güzel bir şekilde devam ediyor. 

2.Çalışmamız

*İkinci çalışmamız , değerler eğitimi öğretmenlerimiz aracılığıyla her öğretim yılı başında  dağıtılan ve  evlere gönderilen iyilik  kumbaraları. Bu kumbaralar öğrencimiz tarafından yetim kardeşi için doldurularak , en geç Mayıs ayı sonuna kadar  okula teslim edilmektedir. Kumbarasını dolduran öğrenci  isterse yeni kumbara alabiliyor. Kumbarayı doldurup okula geri getirme ya da projeye destek çalışmalarına katkıda bulunma  tamamen gönüllülüğe bağlıdır.  

3.Çalışmamız

*Projemizin üçüncü destek çalışması ise  yetimlerimizin haziran , temmuz , ağustos , eylül aylık ödemelerini de desteklemek adına    velilerimizin organize ettiği bahçe şenliği yiyecek kermesidir.  

*Okulumuzda İyilikte Yarışan Sınıflar projesine destek çalışmalarımız  önceki dönemlerde yukarıda  belirtildiği gibi üç farklı şekilde sürdürülüyordu. 2018-2019 öğretim yılında 4,5,6,7 ve 8 .sınıflarımızın 15 gündebir gerçekleştirdikleri - Kendim yaptım ,kendim satım,parasını kumbara attım - sloganıyla başlattığımız proje kapsamında düzenlenen İyilik kermesleri de yetim çalışmalarımıza büyük destek sağladı.

*Sınıflarımızın  yetim kardeşleri dışında projeye  bireysel yetim kardeş talebinde bulunarak da destek veriliyor. Biz bu sayede sayımızı 130 yapabildik.   Bunun için velilerimiz öncelikle  ilk ay ödemesi olan 125 TL yi veriyosonra bu para  okulumuz aracılığıyla ihh yetim hesabına yatırılıyor . Bu işlemin ardından okulumuz yetim sorumlusu hocalarımız İHH ile bağlantıya geçerek sponsorluk başvurusu yapıyorlar. Başlatılan yetim kardeş sponsorluğu için velimiz , bir yıl boyunca her ay 125 tl verme sözüde vermiş oluyor. Velimiz isterse ödemeyi yıllık olarakta (1500 TL) yapabiliyor.

İHH tarafından yapılan açıklama ile bir yetimin aylık sponsorluk bedeli Temmuz 2021 den itibaren 150 TL olacaktır.

Bu vesileyle yetimlere destek olmak adına  yapmış olduğumuz çalışmalarımıza destek veren olan tüm velilerimize, öğretmenlerimize  ve sevgili öğrencilerimize teşekkür ediyoruz. Rabbimiz bizleri razı olduğu kullarından eylesin inşallah.

Selam ve dua ile…